Forum WSAS Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
WSAS
 Grupa II J Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mkoni
Przeglądacz



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:02, 22 Lut 2008 Powrót do góry

Witam Grupę Smile
Chyba trzeba się tu przenieść.
Mam nadzieje, że wszyscy zaliczymy historię administracji, czego sobie i Wam życzę.
Zapraszam do pisania Very Happy

Gosiabs- wysłałam maila

Pozdrawiam Wszystkich, również Tych tylko czytających Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
mkoni
Przeglądacz



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:05, 22 Lut 2008 Powrót do góry

gosiabs - zdrówka, trzymaj sie dzielnie i nie dawaj sie chorobie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
gall.wa
Przeglądacz



Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bemowo

PostWysłany: Wto 22:56, 26 Lut 2008 Powrót do góry

Jak to fajnie już zaglądać na grupę "II J"! Obyśmy tak się cieszyli razem w "VI J"! pozdrawiam gorąco!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
mkoni
Przeglądacz



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:16, 03 Mar 2008 Powrót do góry

Witam Grupę

Mam kilka watpliwości z histrorii adm. Czy ktoś może mi pomóc?
Może chociaż na jedno pytanie ktos odpowie...

1.Czy EWG( European Economic Community) i Euratom utworzyły EWG(European Communities)?
2. Trocki przystał na propozycję Lenina przejęcia władzy. Jak to sie ma do checi pozbycia się Lenina i obrony swojej pozycji przez Trockiego?
3.Wykladowca mówił o dwóch dekretach Lenina, a były trzy Rolling Eyes . Macie co było w pierwszym, a co w drugim dekrecie?
4.Czy wykładowca mówił o Radzie Komisarzy Ludowych jako o wł.wykonawczej, czy tylko uzył okreslenia "delegaci"?
I jak to rozumieć - Wszechrosyjski Zjazd Rad Delegatów, to organ ustawodawczy i jednoczesnie Ci delegaci sa pojedyńczymi organami wykonawczymi każdy na swoim terenie?
5. w 1848r Rosja chyba nie uczestniczyła w Wiosnie Ludów, co?
6. co macie o Wspólnej Polityce odnosne UE?
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mkoni dnia Pon 16:55, 03 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
goniapl
Gość






PostWysłany: Śro 0:51, 05 Mar 2008 Powrót do góry

Hej mam nadzieję że Wam się przyda:) Dostałam i przesyłam dalej:) trzymajcie się , do soboty

I. ANALIZA POJĘCIA PAŃSTWA
Państwo- grupa społeczna , która:
1. jest zintegrowana terytorialnie
2. jest zorganizowana politycznie (określony ustrój)
3. ma wspólne odniesienie do historii (początek państwa Polskiego – chrzest 966)
Państwo jest wysoce zorganizowaną i zarządzaną grupą społeczną, w której obowiązuje struktura hierarchiczna. Jest organizacją polityczną – określającą ustrój państwa oraz sposób wyboru władzy, wyposażone w suwerenną władzę, a przy tym organizacją zintegrowaną terytorialnie- czyli określone są granice państwa. Członkostwo w organizacji państwowej jest sformułowane i nazywane obywatelstwem. Ta zorganizowana grupa społeczna winna posiadać wspólne odniesienie do historii.



II. KONCEPCJA PAŃSTWA NOWOCZESNEGO (trójpodział władzy)
Trójpodział władzy
• Wykonawcza- prezydent, rząd
• Ustawodawcza- sejm i senat
• Sądownicza
Wyznacznikiem państwa nowoczesnego jest trójpodział władzy. Klasyczny początek państwa nowoczesnego wyznacza Rewolucja Francuska w 1789r., realizuje trójwładzę. Władza rządu jest ograniczona przez trójpodział władzy (władza wykonawcza, ustawodawcza, sądownicza).
Stanowi o radykalnym rozdzieleniu tych trzech form władzy, ich kompetencji. Państwo nowoczesne to określenie historyczne, nie oznacza genialnej konstrukcji, do której należy dążyć.
Organami państwa w zakresie władzy wykonawczej są Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów. Do podstawowych zadań Prezydenta należy czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji RP, stanie na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium oraz przestrzegania umów międzynarodowych. Rolą władzy wykonawczej jest wykonywanie ustaw uchwalonych przez władzę ustawodawczą.
W Polsce władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat.
Sejm składa się z 460 posłów, Senat - ze 100 senatorów. Kadencja tych organów trwa 4 lata. Sejm sprawuje władzę ustawodawczą, ale także pełni funkcje kontrolne w stosunku do rządu i innych organów państwowych. Senat- uczestniczy (obok sejmu) w uchwalaniu ustaw, jednak wpływ senatu na treść ustaw jest znacznie mniejszy niż sejmu.
Sejm jest organem powołanym przede wszystkim do stanowienia prawa.
Ustawą zasadniczą w państwie nowoczesnym jest konstytucja. Wyposażona jest w najwyższą moc prawną, określającą podstawy ustroju państwa, zasady organizacji i powoływania najwyższych ogniw aparatu państwowego oraz normującą podstawowe prawa i obowiązki obywatela. Pierwszą konstytucją była konstytucja Stanów Zjednoczonych 1787 r, drugą (jednocześnie pierwszą w Europie) Konstytucja 3 Maja.
Władza sądownicza ,trzecia władza w państwie, stanowi ją wymiar sprawiedliwości sprawowany przez niezależne i niezawisłe sądy. Do ich kompetencji należy orzekanie w rozpoznawanych sprawach z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego i prawa administracyjnego.
Wraz z narodzinami państwa konstytucyjnego zrodziła się idea suwerenności narodu, powstały nowe instytucje państwa liberalno –demokratycznego, które były objawem tejże suwerenności. Prawo wyborcze , parlamentaryzm, pojęcie państwa prawa – stały się podstawą w działaniu nowoczesnych państw.
W Niemczech władzę sprawują ideologiczne dwie partie :Bundestag i Bundesrat- dbający o dobro landów, by coś z punktu widzenia ideologicznego, słuszne dla ogółu, nie zagroziło interesom regionalnym.



III. POJĘCIE SUWERENNOŚCI ( w kontekście organizacji międzynarodowej)

W świecie globalnym istnieją dwie tendencje (teorie) określające suwerenność państwa:
1.teoria współzależności – jest to nowa teoria w stosunkach międzynarodowych, mówi, że tak naprawdę nie ma państw niezależnych. Wynika to ze zbyt wielu zależności: politycznych, gospodarczych, kulturowych itp. Nawet państwa potężne są chociaż w małej części zależne od małych państw. Teoria związana z ,,wielkością” gospodarczą, polityczną, militarną
Symbolem wielkości jest:
-mocarstwo globalne (wszystko może)
-mocarstwo sektorowe (wszystko może ale tylko w jednej dziedzinie)
-mocarstwo lokalne (odnosi się do zainteresowania określonym rejonem)
-państwa politycznie efektywne (co najmniej raz coś im się udało zrealizować)
-państwa zależne (kolonie, dominia)

2. W kontekście organizacji międzynarodowej, skupiającej określone państwa np. NATO. Decyzje mocarstwa globalnego są uwikłane w inne państwa. Występują następujące typy relacji między państwami:
a) bilateralne (dwustronne) suwerenność ograniczona relacjami we współżyciu z innym podmiotem)
b) multilateralne (wielostronne) decyzje podejmowane w bezpośredniej współpracy z podmiotami)
c) organiz. międzynarodowe


IV. TEORIE POCHODZENIA PAŃSTWA (Hobbes, Locke…)

Wraz z powstaniem państwa ludzie rozpoczęli życie społeczne, pojawiło się prawo własności, a także nowe reguły obrony życia i gospodarki.


Koncepcję powstania państwa w drodze umowy społecznej prezentują przede wszystkim angielski myśliciel doby rewolucji XVII wieku TOMASZ HOBBES i francuski myśliciel okresu oświecenia Jan Jakub ROUSSEAU. Hobbes swoją koncepcję rozwijał w dziele ,,LEWIATAN” (1651). Koncepcja ta w istocie rzeczy sprowadza powstanie państwa do umowy społecznej zawartej między suwerennym władcą a poddanymi. W ten sposób człowiek z dzikiego bytowania przeszedł do zorganizowania się w zbiorowość. Zdaniem Hobbesa umowa społeczna stanowi wyjście podyktowane rozsądkiem zdecydowanie przewyższającym kalkulację, na rzecz życia w pokoju i jedności zamiast niszczącej wszystkich anarchii. Ludzie zawierają umowę na zasadzie ,,każdy z każdym” i powierzają pełnię władzy suwerenowi. Nie jest to umowa dwustronna , w której władca zobowiązuje się do przestrzegania takich lub innych reguł. Poddani zrzekają się po prostu praw do swej naturalnej wolności , w całości przekazują ją na rzecz suwerena. Władza suwerena jest niepodzielna oraz niepozbywalna, niezależnie czy jest to jednostka czy zbiorowość.; każdy obywatel składa suwerenowi rodzaj przyrzeczenia. Tak powstaje państwo zwane Lewiatanem – wielkie ciało na kształt Lewiatana – biblijnego potwora, wchłaniającego w siebie poszczególne jednostki.
Rousseau w ,,Umowie Społecznej” wyklucza naturalne pochodzenie władzy – człowiek rodzi się wolny. Poddaństwo wobec jakiejkolwiek władzy czy praw jest stanem wtórnym. Definicja prawa zawsze zakłada układ dwóch stron. Działanie pod groźbą przemocy nie jest żadnym układem. Tu Rousseau wyraźnie polemizuje z teorią Hobbesa. Jedynym moralnym wytłumaczeniem zależności staje się koncepcja umowy społecznej. Dochodzi do niej gdy jednostki nie są już w stanie funkcjonować indywidualnie. Konieczne staje się połączenie wspólnych sił. Tworzą układ zawierany przez każdego z każdym na równych prawach. Wszyscy razem stają się ciałem politycznym, a każdy z osobna niepodzielną częścią całości.

Tw.T.Hobbes'a - powstanie państwa poprzedzało istnienie powszechnej dzikości walki wszystkich ze wszystkimi. Wyjście z tego stanu - w drodze społecznej umowy miało doprowadzić do powstania struktur silnej władzy państwowej gwarantującej wszystkim bezpieczeństwo.
Tw.J.J.Rousseau - stan natury-stan powszechnej szczęśliwości, bez wojen, zdrady nienawiści i władzy. Państwo powstało aby zachować harmonie społecznej egzystencji



Utopia - Projekt idealnego państwa opartego na doskonałym ustroju
sprawiedliwości społecznej i doskonale funkcjonujących instytucjach.
Obywatele takiego państwa żyją w szczęściu, radośnie pracując dla dobra
całej społeczności.
Platon "Państwo" - Państwo idealne to wspólnota rolników i rzemieślników,
wytwarzających wszystko, co niezbędne do życia; strażników, których
zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa społeczności; filozofów
kierujących państwem i wcielających w życie mądre i sprawiedliwe rządy. Do
takiego państwa mogą należeć tylko ci, którzy są dla niego niezbędni, nie
ma więc w nim miejsca dla poetów - niestałych w swoich uczuciach i
poglądach, nie wytwarzających niczego, co byłoby konieczne do życia. Nie
kieruje się ono indywidualnymi pomysłami i aspiracjami, ale zasadami
ogólnymi. Ma jeden cel obowiązujący wszystkich i jest niedopuszczalne, by
każdy obywatel dążył na własną rękę do osobistego dobra i szczęścia.
Państwo to nie zapewnia obywatelom dobrobytu i jakichkolwiek korzyści
materialnych, lecz wymaga od nich ascezy i wyrzeczenia się wszelkich dóbr
doczesnych. Patrz: naprawa państwa.

Koncepcję powstania państwa w drodze umowy społecznej prezentują przede wszystkim :
PLATON- filozof grecki, angielski myśliciel doby rewolucji XVII wieku TOMASZ HOBBES oraz francuski myśliciel okresu oświecenia Jan Jakub ROUSSEAU

Teoria umowy społecznej w starożytności została przedstawiona przez Platona m.in. w dziele ,,Państwo” oraz ,,Utopia”.

,,Państwo” – trzytomowe dzieło , w którym filozof opisuje nam państwo jako kwintesencję rozumu. Państwem powinni rządzić naukowcy (filozofowie) wcielający w życie mądre i sprawiedliwe rządy. Natomiast w dziele ,,Utopia” przedstawił projekt idealnego państwa opartego na doskonałym ustroju sprawiedliwości społecznej i doskonale funkcjonujących instytucjach.

T. Hobbes swoją koncepcję rozwijał w dziele ,,Lewiatan”. Koncepcja ta w istocie rzeczy sprowadza powstanie państwa do umowy społecznej zawartej między suwerennym władcą a poddanymi. W ten sposób człowiek z dzikiego bytowania przeszedł do zorganizowania się w zbiorowość . Wyjście z tego stanu - w drodze społecznej umowy miało doprowadzić do powstania struktur silnej władzy państwowej, gwarantującej wszystkim bezpieczeństwo.
J.J.Rousseau pisze dzieło ,,Umowa społeczna” na temat organizacji państwa, określające formę i zakres władzy. Istotą jest to, że umowa społeczna daje prawo do sprawowania władzy, w zakresie i formie , którą uzgodnimy.




V. OBYWATEL I SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE (państwo, prawo, samorząd)administrowanie współzale………….

Mianem społeczeństwa obywatelskiego określa się takie społeczeństwo, w którym do minimum ograniczona jest ingerencja władzy politycznej w życie obywateli. Obywatele z własnej inicjatywy tworzą odpowiadające ich potrzebom formy życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Termin społeczeństwo obywatelskie został wprowadzony przez Georga Wilhelma Friedricha Hegla. Rozpowszechniany był przez innych filozofów, także przez Karola Marksa .Społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo cywilne, natomiast państwo rozumiane jest jako społeczeństwo polityczne. To ostatnie to nic innego, jak struktura władzy publicznej. Ideą społeczeństwa obywatelskiego jest to, że jego członkowie dysponują własnymi środkami utrzymania oraz w miarę zaspokajania swoich potrzeb samodzielnie organizują się. Do myśli społeczeństwa obywatelskiego nawiązywały ruchy liberalne, socjaldemokratyczne i socjalistyczne. Według nich społeczeństwo obywatelskie oparte ma być na sieci niezależnych od władzy publicznej i samodzielnie tworzonych przez obywateli organizacji o różnym charakterze . Istotnym składnikiem takiego społeczeństwa jest samorząd. Obywatele jednocząc się w społeczeństwie obywatelskim zaspokajają potrzeby indywidualne i grupowe. Społeczeństwo rozumiane w taki sposób tworzy most, który stanowi kompromis między państwem a społeczeństwem i jednostką. Społeczeństwo dzięki swojemu zaangażowaniu w sprawy państwa integruje się z nim, co czyni takie państwo bardziej stabilnym.
Administrowanie współzależnościami dotyczy czynnika obywatelskiego, który należy zagospodarować ,czyli powołać administrację i prawo.


VI. TRADYCJA EUROPEJSKA (państwo rzymskie, prawo,wolność, )

Jest to wszystko co legło u podstaw tradycji. Wyznacznikiem jest Rzym . Prawo rzymskie kształtowało się pierwotnie w wyniku zwyczaju. Jednak powodowało to tzw. niepewność prawa, gdyż początkowo prawo zwyczajowe nie było spisywane a przekazywane z pokolenia na pokolenie drogą ustną, co prowadziło do nadużyć także ze strony sędziów,. Dlatego też już w roku 450 p.n.e. powstała pierwsza kodyfikacja prawa zwyczajowego - bardzo ważna dla prawa rzymskiego tzw. ustawa XII tablic.
Zawierało ono podstawę prawa karnego, cywilnego, państwowego i sakralnego. Odznaczało się znaczną surowością. Było to pierwsze pisane prawo rzymskie.

Prawo rzymskie powstawało w drodze ustaw - uchwalanych przez Zgromadzenia Ludowe . Głosowanie odbywało się najpierw jawnie potem tajnie . Później taka ustawa musiała być potwierdzona przez senat. Senat egzekwował prawo, zatwierdzał ustawy uchwalone przez zgromadzenie, ustalał podatki, dysponował ziemią publiczną , prowadził politykę zagraniczną, mianował dowódców wojskowych.

Ludzie przywiązani do prawa, muszą je stosować , korygować je, w zależności od sytuacji dbać o użytek prawa.. Prawo musi być stosowane, musi czuwać nad organizacją państwową , która odpowiada relacjom między obywatelami, musi obciążać obywateli odpowiedzialnością . Prawie wszystkie współczesne systemy prawa cywilnego swymi korzeniami sięgają prawa rzymskiego, wzorując się na jego systematyce, koncepcji, a nawet sformułowaniach.


VII. KONCEPCJA SOCJALISTYCZNA I KOMUNISTYCZNA (zrodził się z pewnych konsekwencji dziejowych, w jaki sposób powstała, ideologia konstrukcji państwa, CROMWELL, Balzak,Dikens, ludzie którzy nie pojech do USA)
Koncepcje socjalistyczne i komunistyczne. Rok 1848 – Wiosna Ludów. Jest końcem monarchii, początkiem systemu dochodzenia do demokracji. Dokonanie zmiany się monarchistycznego na republikański stało się w Europie konieczne.
1795r –upadek państwa polskiego- jedynej republiki. Polacy zaczęli szukać wsparcia w innych narodach wywołując szereg zmian. (1815 –zmowa państw europejskich).
Polska koncepcja zmian- świadomość narodowa wynika z tradycji. Idea republikanizmu polskiego- struktura antychierarchiczna. Przy pojawieniu się magnaterii świadomość narodowa pozostaje na poziomie równości obywateli. Nie udało się wykrzesać świadomości narodowej w innych państwach Europy. Po klęsce 1848 i klęsce świadomości narodowej rozwija się inna ideologia – manifest komunistyczny.
MARKS – twierdził, jeżeli nie da się wykrzesać świadomości narodowej w stopniu znacznym doprowadzającym zmianę monarchii na demokrację, to należy oprzeć się na podziale społeczeństwa na klasie. Jeżeli oprzeć się na klasie najniższej –proletariacie i zjednoczyć ją wokół świadomości klasowej (że jest klasą w ogóle nie uprzywilejowaną to powinno być ją stać na wygenerowanie grupy rewolucjonistów (awangardy), która poprowadzi do zwycięstwa – I Międzynarodówka.
,,Klęska systemu myślenia polskiego prowadzi do wysterowania myśli komunistycznej. Konieczność zmian była oczywista”
Przynależność narodowa wiąże wybuch rewolucji.
Marks uważał , że nastąpi to w Niemczech, Lenin, że w Rosji. Ten ostatni stał na stanowisku, że nastąpi to w kraju, w którym można liczyć na duże poparcie awangardy.
1905r wybuchają rewolty oparte na świadomości klasowej w Europie Europie Rosji. Awangarda upadła. Szukała błędu w postępowaniu, który doprowadził do klęski.
W 1917 r rewolucjoniści przejęli władzę całkowicie. Byli przekonani, że należy ustępować bo sprawa jest słuszna. Ustalali gdzie leżą słabości systemu. Wówczas panowała bieda, naród tego nie wytrzyma. Gdy naród będzie w stanie wrzenia rewolucyjnego, należy stanąć na czele. Bieda doprowadziła do wojny. Gdy wszyscy mają jej dosyć, komuniści ogłaszają konieczność zakończenia wojny. Zakończenie działań i powstanie armii powoduje anarchię w całym kraju. W lutym 1917 r wybucha rewolucja lutowa. Mniejszewicy ogłaszają Rosję republiką. W tym momencie awangarda zwarta, gotowa do przejęcia władzy zaczyna działać. Zrobią to w ten sposób, że zdobyli pensjonat dla dziewcząt czyniąc z niego wielki spektakularny



VIII. LIGA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH ZJEDNOCZONYCH I ONZ (skąd się wzięła, jak się mają do prawa, suwerenności)

Liga Narodów została utworzona po I wojnie światowej z inicjatywy prezydenta USA Woodrowa Wilsona, . dla rozwoju i współpracy między narodami oraz dla zapewnienia im pokoju i bezpieczeństwa. Powołały ją do życia w roku 1919 państwa zwycięskiej Ententy,

Istnienie Ligi Narodów nie zapobiegło jednak wybuchowi II wojny światowej, co dowodzi, że nie spełniała ona lokowanych w niej nadziei. Już w czasie II wojny światowej podjęto szereg kroków zmierzających do stworzenia skutecznego systemu bezpieczeństwa zbrojnego, przez utworzenie nowoczesnej, powszechnej organizacji międzynarodowej odpowiedzialnej za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała po II wojnie światowej 24 X 1945 roku, w dniu wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych będącej statusem tej organizacji.

ONZ - to międzynarodowa uniwersalna organizacja polityczna o bardzo szerokim zakresie uprawnień.
Założyciele ONZ wyznaczyli organizacji trzy główne cele. Miały one stanowić przeciwwagę dla polityki agresji państw osi, której punktem kulminacyjnym była II wojna światowa. Pierwszym i najważniejszym celem ONZ jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Założyciele organizacji stwierdzili, że powinna ona „rozwijać przyjazne stosunki między narodami, oparte na poszanowaniu zasad równości i prawa do samookreślenia narodów...”. Zadaniem ONZ jest również tłumienie aktów agresji i innych naruszeń pokoju. Po drugie, ONZ powinna „rozwijać współpracę państw w rozwiązywaniu międzynarodowych problemów o charakterze ekonomicznym, społecznym, kulturalnym lub humanitarnym” oraz zachęcać państwa członkowskie do „Przestrzegania praw człowieka i popierania idei wolności dla wszystkich, niezależnie od rasy, płci, języka czy religii...”. W efekcie twórcy ONZ zawarli w Karcie NZ (konstytucji ONZ) idee demokratyczne, głoszone podczas wojny przez państwa alianckie –przede wszystkim przez Stany Zjednoczone.
Gość







PostWysłany: Pią 16:08, 16 Maj 2008 Powrót do góry

Witam IIJ czy wiecie już coś na temat letniej sesjii Question
Question Smile
pozdrawiam
wszystkich
Renata
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Regulamin